Studia nad chińską kulturą, językiem i polityką, czyli sinologia, stają się coraz bardziej istotne w dzisiejszym globalnym społeczeństwie. Coroczne zainteresowanie tą dziedziną na uczelniach zdaje się to potwierdzać. Chinom jako jednemu z najważniejszych graczy na arenie światowej towarzyszy dynamiczny rozwój. Obserwujemy to pod względem technologii, międzykulturowości oraz logistyki i produkcji. Kraj ten otwiera się na zachód. Chińczycy coraz częściej trenują język angielski, a także podpatrują trendy obecne w naszym rejonie geograficznym. Dlaczego o chińskim dziś? Otóż jest to język wykładowy w Mental Arts - poprzez regularne spotkania z mieszkańcami omawianego obszaru – uczeń zgłębia kaligrafię, a także znajomość związków kulturowych czy edukacyjnych. Młodzież może poznawać ten fascynujący obszar geograficzny. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim i chińskim, co odpowiednie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za kreatywność.
Czy warto uczyć się chińskiego i odkrywać ciekawostki o Chinach? Oczywiście! Zrozumienie chińskiej kultury i tradycji to podróż przez Jedwabne Szlaki o bogatej historii. Studia nad chińską kulturą pozwalają licealistom zrozumieć filozofię, sztukę, architekturę, muzykę, a nawet kuchnię i zwyczaje tego kraju. Z myślą o potrzebach uczniów szkół średnich – na lekcjach możemy zgłębiać teksty konfucjańskie, poznawać aktualne wyzwania związane z lokalnym systemem politycznym oraz zanurzyć się w muzyce, dźwiękach tradycyjnych instrumentów muzycznych.
Opanowanie języka chińskiego to prawdziwa supermoc. Jest to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Nauka tego języka w szkole daje uczniom możliwość opanowania umiejętności porozumiewania się w języku, którym posługuje się ponad miliard ludzi. To umiejętność, która może otworzyć wiele drzwi w przyszłej karierze.
Biorąc pod uwagę rolę Chin w globalnej polityce i gospodarce, ważne jest zrozumienie ich systemu politycznego, struktury rządu i gospodarki. Nauczanie chińskiej polityki pomoże młodym ludziom zrozumieć wpływ tego kraju na współczesny świat. Mieszkamy też w okolicy, gdzie mamy materiały o szczególnym znaczeniu dla lokalnych mieszkańców – mowa tutaj o bursztynie. Co roku wielu mieszkańców Chin wybiera się na Targi Bursztynowe do Gdańska. Bursztyn ma znaczenie dla wschodnich mieszkańców jako symbol żywotności i pomyślności. Dysponujemy nad morzem istnym „złotem morza”.
Kraj ma jedną z najstarszych i najlepiej zbadanych znanych historii. Ponad 3000 lat temu chińskie dynastie stworzyły zaawansowane systemy polityczne, rozwinęły sztukę i naukę. Stworzyły podwaliny pod funkcjonowanie dzisiejszego świata. Oznacza to, że dla Europejczyka wiedza zdobyta na Wschodzie jest absolutnie na wagę złota. Chiny to miejsce narodzin wielu wynalazków, w tym papieru, kompasu, prochu strzelniczego, druku, jedwabiu i innych. Odkrycia te miały ogromny wpływ na rozwój ludzkości. Młodzi ludzie mogą zapoznać się ze wszystkimi elementami historycznymi, aby uzyskać szersze zrozumienie aktualnego światopoglądu i zrozumieć ten szerszy kontekst.
Czy chiński to język przyszłości? Oczywiście. Chiński jest najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby użytkowników. Posługuje się nim ponad miliard ludzi, czyli około 15% światowej populacji. Biegła znajomość języka chińskiego umożliwia porozumiewanie się z szerokim gronem ludzi, zarówno w Chinach, jak i w chińskiej diasporze na całym świecie. Politycznie mówimy również o aktorze, który odgrywa jedną z najważniejszych ról w światowej gospodarce. Chiny są drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem PKB i kluczowym graczem na rynku międzynarodowym.
Jeśli chodzi o edukację, Chiny odgrywają coraz ważniejszą rolę w światowych badaniach naukowych. Z chińskimi naukowcami współpracuje wiele dziedzin nauki na czele z rozwojem technologicznym – specjaliści z zakresu wiedzy o Chinach traktują Mental Arts jako jeden z wielu przystanków na swojej drodze do promowania miłości do tego regionu. Biegła znajomość języka chińskiego może ułatwić dostęp do cennych zasobów naukowych i umożliwić udział w międzynarodowych projektach badawczych.
W ostatnich latach zainteresowanie nauką języka chińskiego na całym świecie zdecydowanie wzrasta. To wyraźny sygnał, że chiński staje się coraz ważniejszym językiem w kontekście międzynarodowym. Pędzące gospodarki, coraz to większy wyż demograficzny z pewnością będą temu sprzyjać.
Rosnące znaczenie gospodarcze Chin przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników znających język i kulturę tego kraju. Dlaczego nie zacząć uczyć tego na poziomie szkoły? Jeśli chodzi o rynek pracy - dziś w Chinach działa lub współpracuje z chińskimi partnerami wiele międzynarodowych firm i korporacji - w Europie rozwija się niesamowity rynek tworzenia gier komputerowych – połączenie z doskonałymi specjalistami IT, których mamy w Polsce, to przepis na udane życie zawodowe. Pokażmy to młodym ludziom!
Zdobywanie umiejętności języka chińskiego niesie za sobą wiele korzyści. Z jednej strony pozwala nawiązać komunikację z wieloma ludźmi na całym świecie, z drugiej strony otwiera drzwi do wielu szans zawodowych, szczególnie w kontekście wzrostu roli Chin na arenie międzynarodowej. Jest to język przyszłości, który będzie coraz bardziej poszukiwany i ważny w kontekście globalnych wyzwań i możliwości. Niezależnie od powodów, warto podjąć naukę języka chińskiego, aby poszerzyć swoje horyzonty i wzmocnić swoją pozycję na międzynarodowym rynku pracy i życia. To wszystko do znalezienia w Mental Arts!